TÄISKASVANUD ELAVAD KÕIKJAL, LAPSED AINULT HETKES (Esimene osa C. Blond raamatust: „ Ära kasva suureks – Kuidas olla õnnelik ja täita oma unistused?” lk 15-18 )

27. märts 2017

Kodu raamaturiiulis on seisnud üks vahva raamatukene, millest on väga hea leida toredaid mõtteid, nende üle natukene mõelda ning miks mitte ka neid järgida enda tegemistes? Hakkan süsteemselt (niivõrd süsteemselt, kui see väikelaste ema jaoks võimalik on ) parimaid palasid C.Blond´i raamatust ka Teieni tooma. Tema mõtteid kommenteerin endapoolsete mõtetega ning muidugi ootan ka kõigi Teie kaasamõtlemist/arutlemist. Minu mõtted on edaspidi kirjutatud kaldkirjas.

-----

Ma avaldan Sulle ühe väga tähtsa saladuse, mida enamik täiskasvanuid ei mõista: elu leiab aset ainult praeguses hetkes. Täiskasvanud kipuvad elama kas minevikus toimunud sündmustele mõeldes või tulevikku planeerides. Sellisel viisil aga ei saa kunagi nautida hetke ja elada täiel rinnal. Kui Sa ei ela täiel rinnal, siis sa ei saa olla kuigi õnnelik ega edukas.

Lapsed seevastu elavad ainult käesolevas hetkes. Nemad ei planeeri pidevalt tulevikku ega analüüsi minevikus toimunut. Tundub, justkui täiskasvanud oleksid vahetanud elu elamise selle analüüsimise vastu. Nii võibki juhtuda, et sel ajal kui täiskasvanud plaane teevad, läheb samal hetkel elu nendest mööda.

Samuti nagu minevikus kaevamine on ka tuleviku ennustamine tänamatu ja asjatu. Sa ei oska ealeski ette näha elu keerdkäike ja enda tulevikku ette planeerida. Elu mitmekesisus ja ettearvamatus lõhub alati sinu tehtud plaanid. Lapsed oskavad hetkes elada. Nad mängivad ennastunustavalt ja keskenduvad ainult siin ja praegu toimuvale.

Ka Sina peaksid seda lastelt õppima ja elama ainult käesolevas hetkes. Kujuta ette last, kes mängib oma mänguasjadega. Ta ei lase ennast segada. Ta tegutseb ennastunustavalt. Ta ei tunne süüd luhtunud varasemate mängude pärast. Samuti ei püüa ta ennustada, mida ta homme või ülehomme mängib. Ta keskendub jäägitult ainult praeguse hetke mängule. Täpselt samamoodi teevad täiskasvanud inimesed, kes on oma alal edukad. Iga eduka inimese saladus on jäägitu pühendumine oma tegevusele just praeguses hetkes. Ainult nii on võimalik lahendada meie ees seisvaid ülesandeid kvaliteetselt.

Tihti võib tegevusetus olla Sinu parim valik. Täiskasvanud üritavad teha kõike korraga, kiiresti ja efektiivselt. Kui täiskasvanud joob hommikukohvi, siis sõidab ta mõttes juba autoga tööle. Kui ta on autosse istunud, mõtleb ta aga juba enda lõunapausid sisustamisele. Selliselt tormates me ei märka õigeid lahendusi, mida on võimalik näha ainult hetkes elades, samas jättes endale aega ka tegevusetult olemisega.

Kui Sa veedad aega ka täiesti mitte midagi tehes, siis lülitad Sa enda aju justkui autopiloodilt välja ja Su mõte saab hakata taas efektiivsemalt tööle. Näed enda probleeme uuesti vaatenurgast, Su loovus avaneb ja leiad täiesti uudseid lahendusi, mida Sa varem ei märganud, kuna kiirustasid.

-------

Ennast pean ma üpris suureks planeerijaks. Kuidas see väljendub? Ma ei saa öelda, et ma oleks lapsest peale soovinud pere loomist varakult, kuid tänapäeva mõttes, olin ma selles soovis kindlasti väga varases eas teadlik. Teadsin, et 25.eluaasta lõpuks peab mul olema 2 last ja lõpetatud kõrgkoolid. Samas ei saa ma öelda, et minus poleks julgust hetkes tegutseda. See, et ma otsustasin ülikooliõpingute ajal juba emaks saada ja ülikooliõpingud ka nominaalajaga lõpetasin on kindlasti pigem julgete killast tegutsemine. Kui mul sündis teine laps, ma tõepoolest tunnetan, et on ikka kõvasti lihtsam elu, kuid seda kui raske mul oli emana koolis käia, ma enam küll ei mäleta. Öeldakse ju ikka, et inimene jõuab täpselt nii palju, kui ta endale kanda võtab – kui Sul on kohustused ja kui Sul on eesmärk see asi ÄRA TEHA, tegutseda ja mitte väga palju analüüsida ja mõelda, siis polegi sellist varianti, et lööks nüüd õige käega ja laseks sel kõigel minna.

-------

Ühelt lapseliku suhtumisega edukalt ettevõtjalt küsiti kord, mida ta soovitaks teda praegu kuulavatele noortele, kes soovivad saada sama edukaks, kui tema seda on. Või mida ta soovitaks vanematele inimestele, kes sooviksid hakata ettevõtjaks. Edukas ettevõtja mõtles sekundi ja ütles, et tal on ainult üks soovitus: „Hakka kohe pihta!” Ajakirjanik küsis veel täpsustavaid küsimusi, et kuidas ikkagi erinevate projektide jaoks ettevalmistusi teha, mida õppida või kuhu pöörduda, kuid ettevõtja jäi endale kindlaks ja ütles uuesti vastuseks täpselt sama lause: „Hakka lihtsalt kohe praegu pihta!” Ta selgitas, et liigne targutamine, uurimine, ettevalmistamine ja muu viib fookuse põhiasjast kõrvale ja ei lase keskenduda alustamisele.

Kõige tähtsam on lihtsalt võtta kätte ja alustada, kuna maailm on täis suurepäraseid, kuid realiseerumata plaane ja häid kavatsusi. Ma saan temast suurepäraselt aru! Iga teekonna kõige raskem hetk on alati esimene samm ehk alustamine.

Täiskasvanud lükkavad pidevalt oma plaane tulevikku, kuid seda õiget hetke ei tulegi kunagi. Sa pead lihtsalt elama hetkes nagu laps, ja olema julge, kartmatu nagu laps ning hakkama kohe pihta! Planeerimine, kaalutlemine, mõtlemine – need kõik on väga täiskasvanulikud ja arukad tegevused, kuid need on tõelise tegevuse vastandid. Kui Sa hakkad kohe pihta, alustad otsast, siis Sa jõuad teel olles niikuinii piisavalt planeerida, kaalutleda ja mõelda. Plaane jõuad Sa teha alati, aga kohe pihta hakkamise hetke ei tohi Sa mööda lasta.

Sa ei pea teadma, kus Su tee lõppeb, vaid ainult seda, kus see algab. Mine lihtsalt edasi ja kui Sa jõuad kohale, siis näed Sa järgmisi võimalusi edasiminekuks. Teekonda alustamata ei saa Sa kunagi teada, kuhu Sa oleksid välja jõudnud.

------

Kindlasti olen ka mina pigem sedatüüpi inimene, kes on nõus kõigega ja läheb kaasa iga ideega - olen kartmatu hing, kes mõtleb kogu aeg, mida kõike võiks VEEL teha. Minu moto: " Alati tuleb mõelda kuidas SAAB, mitte kuidas EI SAA." Ütlen ausalt, pärast seda kui on kord ühitatud kool+töö+pere, siis on edaspidi kõik tehtav :).

-------
IGA INIMENE, KES ON OMA ALAL EDUKAS, PÜHENDUB OMA TEGEVUSELE JÄÄGITULT JUST  KÄESOLEVAS HETKES, JUST NAGU LAPS KESKENDUB OMA TEGEVUSELE AINULT PRAEGUSES HETKES.

Pole halba ilma vaid on ebasobiv riietus ning Sajuga aitab Teil leida sobiva riietuse

Lõbusaid ja toredaid hetki õues,
Teie Sajuga

Kas Teie julgete kohe pihta hakata? Ükskõik kui hullumeelsena Teie idee kõrvalseisjatele ka ei tunduks.

Lapsed armastavad vihma!

Aeg lendab! – 2 nädalat on eelmisest blogipostitusest möödas (lubatud nädala asemel), aga nüüd leidsin selle aja ja kirjutan Teile mõned read enda mõtetest.

... PIKK PAUS ON LÄBI :)

Suured ja siirad vabandused, et Sajuga toimetustes on olnud vaikus. Täna, 21.veebruaril, on ainuõige aeg enda kolmandat „lapsukest” taas kasvatama hakata, sest täna on pidupäev! :) Minu teisel silmarõõmul on sünnipäev – esimene aastaring on täis saanud. See kõlab klišeena, kuid aeg tõesti lendab.